Winners - 5th Annual 50 West / Ocelot Classic

Table 1: NEIPAs (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJoel WilliamsEl VicNew England IPAHill City Homebrewers [Forest, VA]
2ndJim BurkittSignal StealerNew England IPA
3rdKyle RowlandPseudo-SafariNew England IPA50 West

Table 2: Sour and Fruit Beers (10 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJim BurkittTropical PuckerfishCatharina Sour
2ndJames BixbyTerminal BeachWild Specialty Beer
3rdJames BixbyElder BearFlanders Red Ale

Table 3: Spice and Winter Beers (10 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stGlen RuckerKrampus CookiesWinter Seasonal BeerJames River Homebrewers
2ndAdam Bosley259 Hatch'dSpice, Herb, or Vegetable BeerQueen City Homebrew Club
3rdJim EbertHome For The HolidaysWinter Seasonal BeerJames River Homebrewers
HMStephen BoyajianHype MacHineSpice, Herb, or Vegetable BeerDownright Obsessed Homebrewers (DOH)[VA]

Table 6: Belgians (10 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJohn FultonQuadBelgian Dark Strong Ale
2ndBixler Benson Quaddy Belgian Dark Strong AleGRIST [VA]
3rdAnthony TapiaDownpour DubbelBelgian Dubbel

Table 7: Big Stouts/Wood-Aged/Experimentals (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stBob RouseDrunken ScotsmanSpecialty Wood-Aged BeerDC Homebrewers
2ndDennis PetersenFight MilkImperial StoutBrewers United for Real Potables (BURP) [MD]
3rdShane DugganBroadwaySpecialty Wood-Aged Beer

Table 8: English Dark (9 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRonnie LawsonRw's English PorterEnglish PorterAustin Zealots
2ndRichard DeangelisCromwell's AfflictionOld AleStafford Brewers Club (SBC)
3rdJohn FultonBarleywineEnglish Barleywine

Table 10: IPAs (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stAxel JohnsonLil' AppalachiaRed IPA
2ndAnthony TapiaTag TeamDouble IPA
3rdShane DugganSources And MethodsBlack IPA

Table 11: Light English (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stKyle RowlandBrown EyeDark Mild50 West
2ndJohn FieldPhrogg's Butt Brown AleEnglish Brown Ale
3rdJosh AuneThe GoldedEnglish Golden AleSt. Louis Brews

Table 12: International Light (7 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stTimothy BauerPekko PilsGerman PilsJames River Homebrewers
2ndDouglas GoodavagePanhandle PilsGerman PilsHOWL Homebrewers of Western Loudoun County
3rdJoshua EmrickDie RhineKolschGRIST [VA]

Table 13: Belga-German (6 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stPeter RobertsFrosty WeissbierWeissbier50 West
2ndBrian McCrickardGetting FestyMarzenSeven City Brewers
3rdJustin LandrethWedding SaisonSaison50 West

Table 14: Light Americans (11 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stGregory DiefenbachLabor Day LagerAmerican LagerSaratoga Thoroughbrews
2ndJosh AuneStep A Side MabelAmerican Pale AleSt. Louis Brews
3rdKyle RowlandShakesbeer The TempestAmerican Pale Ale50 West

Table 15: Malty Americans (11 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stJoel WilliamsAmerican Brown AleAmerican Brown AleHill City Homebrewers [Forest, VA]
2ndRonnie LawsonRw's Pre Prohibition PorterPre-Prohibition PorterAustin Zealots
3rdScott ArwoodAmber MaidenAmerican Amber AleGRIST [VA]

Table 17: Germans (8 entries)

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stRichard DeangelisDanube DreamsVienna LagerStafford Brewers Club (SBC)
2ndRonnie LawsonRw's DoppelbockDoppelbockAustin Zealots
3rdJohn McAninleyAugustusWeizenbock
HMNoland Deaver First Pass Porter Baltic PorterDC Homebrewers